Föraren som frågar "hur många timmar på ett 64GB-kort" frågar oftast något annat. De har varit i, eller hört talas om, en situation där filmmaterial spelade roll och materialet var borta. Kortet var fullt, kameran gjorde som den blev tillsagd, och de äldsta filerna var överskrivna. Så den verkliga frågan är inte alls en kapacitetsfråga. Det handlar om hur länge bevisen överlever innan de ersätts.
Den frågan har ett svar, och svaret är aritmetisk snarare än åsikt. Den här artikeln går igenom matematiken i sin helhet: vad 64GB faktiskt levererar efter att enheterna och filsystemet tagit sin del, hur man mäter datahastigheten på sin egen kamera istället för att lita på en broschyr, vad det ger över en till fem kanaler, och var fönstret blir för kort för att vara användbart. På vägen finns det två områden där intuitionen sviker sig totalt, och båda kostar pengar när en köpare har fel.
En gräns gäller för allt nedanför. Yuaohengs dashcam-serie är dokumenterad med 16GB, 32GB och 64GB kortalternativ, och siffrorna här är baserade på de största av dessa. Ett kort som är större än det dokumenterade maxvärdet ligger utanför vad specifikationen tillåter, så ett större kort är inte en väg till ett längre fönster förrän fabriken bekräftar det för just den modellen. Alla beräkningar i denna artikel förutsätter att 64GB-taket är verkligt.
Numret du behöver är ett fönster, inte en kapacitet
En loopinspelningskamera får aldrig slut på utrymme. Den tar slutHistoria. När kortet är fullt raderas det äldsta segmentet och inspelningen fortsätter på samma plats, vilket betyder att kortet alltid är fullt och alltid har exakt ett fönster från det förflutna. Det enda som spelar roll för bevis är längden på det tidsfönstret, eftersom det är den maximala tiden mellan att en händelse inträffar och någon bestämmer sig för att leta efter den.
Denna omformulering ändrar vad du köper. En köpare som tänker i kapacitet jämför 32GB mot 64GB och väljer det större kortet. En köpare som tänker i Windows frågar hur många timmar de behöver, och arbetar sedan baklänges för att hitta inställningen som ger det. I många fall är det ärliga svaret att ingen kortkonfiguration av en enskild kamera ger det fönster de behöver, och lösningen ligger i kanalantal, upplösning eller hur materialet exporteras, inte i kortet alls.
Fönstret är också kortare än vad de flesta tror, och anledningen är värd att tydligt ange innan tabellerna: ett hårt kapacitetstak kombinerat med mer än en kanal komprimerar fönstret mycket snabbare än köparna förväntar sig. Ett fyrkanalssystem på ett 64GB-kort är inte ett åttatimmarssystem med gott om tid. Det är ofta ett tre- till femtimmarssystem, och det har skrivit över morgonens pendling när föraren är klar med eftermiddagsskiftet.
Vad 64GB egentligen rymmer
Ett 64GB-kort ger dig inte 64 gigabyte video. Tre slutsatser sker innan första ramen skrivs, och att utelämna någon av dem är anledningen till att två personer kan räkna ut samma kort och vara oense med tio procent.
Avdrag ett: kortet säljs i decimal, datorn räknar i binärt system.Minneskortskapacitet följer SI-definitionen, där 64 GB motsvarar 64 000 000 000 byte. Operativsystem och kamerans egen display rapporterar vanligtvis i binära enheter, där en gigabyte är 1 073 741 824 byte. Om man delar det ena med det andra får man 59,6, vilket är anledningen till att ett "64GB"-kort visas som ungefär 59,6GB på en skärm. Inget saknas. De två figurerna räknar helt enkelt olika saker.
Slutsats två: filsystemet tar en bit.Katalogstrukturer, allokeringstabeller och klusterstorleken som används av kortets format förbrukar alla utrymme som aldrig kan hålla video. Den exakta mängden beror på hur kortet är formaterat, men en eller två procent är det normala intervallet på ett kort som innehåller några tusen små filer.
Slutsats tre: skyddade filer slutar vara ledigt utrymme.Detta täcks senare, eftersom det växer över tid och det är det avdrag som oftast ignoreras.
Varje tal i resten av denna artikel använder59,0 GiBsom arbetskapacitet, vilket är siffran 59,6 med en procent borttagen för filsystemet. Det är ett medvetet konservativt val. Att ha fel i den riktningen kostar några minuters fönster; Att ha fel i den optimistiska riktningen kostar filmmaterial.
Formeln och hur man mäter indata
Endast tre storheter spelar roll: användbar kapacitet, total datahastighet och inget annat. Bildfrekvens, upplösning, codec och scenkomplexitet når alla svaret genom den andra, vilket är anledningen till att den andra måste mätas snarare än antas.
TÄCKNINGSFÖNSTER
timmar = (användbar GiB × 8 × 1 073 741 824) ÷ (totalt Mbps × 1 000 000) ÷ 3 600
Konverteringskonstanterna ser krångliga ut men varje bit gör verkligt arbete: åtta bitar per byte, binära gigabyte, en miljon bitar till megabit och trettiosextrecett sekunder per timme. Total Mbps betyder summan över alla kanaler som spelar in vid det tillfället, inte siffran för en kamera. Det är det begreppet köpare har fel, och avsnitt 05 handlar om varför.
För att mäta indata behöver du inget specifikationsblad. Du behöver en inspelad fil, dess varaktighet och dess storlek. Öppna filegenskaperna, notera längden i sekunder och storleken i megabyte, och dela sedan:
MÄTT DATAHASTIGHET
Mbps ≈ (filstorlek i MB × 8,39) ÷ (varaktighet i sekunder)
Konstanten 8,39 är åtta bitar multiplicerat med 1 048 576 byte per megabyte och delat med en miljon, vilket sammanfattar hela enhetsomvandlingen till ett enda tal. En 250 MB stor fil som täcker tre minuter blir 11,7 Mbps. En 100MB-fil som täcker en minut blir 14,0 Mbps. Båda dessa är oansenliga siffror för en 1080p-frontkanal, och de ligger redan tillräckligt långt ifrån varandra för att täckningsfönstret skiljer sig med tjugo procent mellan dem.
Mät mer än en fil.Konsumentkameror kör ofta variabel bithastighet, vilket tilldelar mer data till upptagna scener och mindre till en parkerad bil mot en tom vägg. Ta tre filer från olika delar av en enhet, medelvärde dem, och använd den högsta när du vill ha ett värsta fall-fönster. Ett enda tyst klipp kommer att framhäva kortet.
Denna mätning avgör också tvister med leverantörerna. Istället för att fråga vad bitraten är och få ett marknadsföringsintervall kan du ange den siffra du mätte från en provenhet och fråga om den matchar vad produktionsversionen kommer att göra. Det är en mycket mer användbar konversation, och den hör hemma i specifikationen snarare än i en fotnot.
Hur många timmar per 64GB-kort
Tabellen nedan tillämpar formeln på de datahastigheter som denna kameraklass faktiskt producerar, där varje kanal antas köra i samma hastighet så att effekten av att lägga till kanaler är synlig i sig själv. Läs ner en kolumn för att se vad en megabit extra per kanal kostar. Läs över en rad för att se vad en kamera till kostar.
| PER KANAL | 1 KAP | 2 CH | 3 CH | 4 CH | 5 CH |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 Mbps | 35,2 h | 17,6 h | 11,7 timmar | 8,8 timmar | 7,0 h |
| 6 Mbps | 23,5 timmar | 11,7 timmar | 7,8 h | 5,9 h | 4,7 timmar |
| 8 Mbps | 17,6 h | 8,8 timmar | 5,9 h | 4,4 h | 3,5 timmar |
| 10 Mbps | 14,1 h | 7,0 h | 4,7 timmar | 3,5 timmar | 2,8 timmar |
| 12 Mbps | 11,7 timmar | 5,9 h | 3,9 h | 2,9 h | 2,3 h |
| 16 Mbps | 8,8 timmar | 4,4 h | 2,9 h | 2,2 h | 1,8 h |
| 20 Mbps | 7,0 h | 3,5 timmar | 2,3 h | 1,8 h | 1,4 h |
| 25 Mbps | 5,6 h | 2,8 timmar | 1,9 h | 1,4 h | 1,1 h |
| 40 Mbps | 3,5 timmar | 1,8 h | 1,2 h | 0,9 h | 0,7 h |
| 60 Mbps | 2,3 h | 1,2 h | 0,8 h | 0,6 h | 0,5 h |
Täckningsfönster i timmar på 59,0 GiB användbart, varje kanal med samma datahastighet. Där kanalerna skiljer sig åt, summera de faktiska hastigheterna och läs av totalen mot kolumnen för en kanal.
Två rader bär det mesta av den praktiska vikten. Med 8 Mbps per kanal håller ett trekanalssystem 5,9 timmar och ett fyrkanalssystem 4,4 timmar. En förare som arbetar ett tiotimmarspass med fyrkanalsupplägg förlorar starten på skiftet innan skiftet är slut. Det är inte ett kortfel och ingen inställning på kameran fixar det så länge kapaciteten stannar kvar där den är.
Samma tabell är mer användbar om man läser baklänges. Om en flotta först specificerar ett krav på retention och behandlar kortet som något som måste uppfylla det, blir frågan vilken datahastighet kravet tillåter:
| OBLIGATORISKT FÖNSTER | 1 KAP | 2 CH | 3 CH | 4 CH | 5 CH |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 timmar | 17.6 | 8.8 | 5.9 | 4.4 | 3.5 |
| 12 timmar | 11.7 | 5.9 | 3.9 | 2.9 | 2.3 |
| 24 timmar | 5.9 | 2.9 | 2.0 | 1.5 | 1.2 |
| 48 timmar | 2.9 | 1.5 | 1.0 | 0.7 | 0.6 |
Maximal datahastighet i Mbps tillåten per kanal för att hålla fönstret på 59,0 GiB.
Den nedersta raden är den som avslutar diskussionerna. Ett 48-timmarsfönster på ett trekanalssystem tillåter 1,0 Mbps per kanal. Ingen dashcam värd att montera ger användbar 1080p vid 1 Mbps, så ett 48-timmars fönster med ett kort är inget tuningproblem. Det är ett designbeslut om vart materialet ska hamna efter att det lämnat kortet, och avsnitt 10 handlar om vilka dessa alternativ faktiskt är.
Kanalantal är inte samma sak som datahastighet
Här är det första stället där intuitionen sviker. Köpare antar att fyra kanaler kostar ungefär dubbelt så mycket som två kanaler, och de antar att två fyrkanalsprodukter med samma antal kanaler kostar samma lagring. Ingen av dem gäller, eftersom datahastigheten bestäms av upplösningen varje kanal spelar in med, och flerkanalsprodukter sprider upplösningen mycket ojämnt över sina indata.
I Yuaoheng-området är detta synligt direkt i de dokumenterade upplösningssträngarna. S29S spelar in 1080P på frontkanalen och 480P på var och en av de andra tre. S23Q registrerar 2K framtill och 1080P på var och en av de andra tre. Båda är fyrkanalssystem med samma 64GB-tak, och det andra producerar flera gånger så mycket data som det första, eftersom tre av dess kanaler gör mycket mer arbete.
| MODELL | DOKUMENTERADE KANALER | LINSVINKLAR | KORTSTÖD |
|---|---|---|---|
| S29S | 1080P + 480P × 3 | 130° / 95° / 60° | 16 / 32 / 64GB |
| S23Q | 2K + 1080P × 3 | 110° / 80° / 60° | 16 / 32 / 64GB |
| S2Q | 2K + 720P × 2 | 110° / 80° / 60° | 16 / 32 / 64GB |
| D3-1 | 4K + 2K | 150° / 110° | 16 / 32 / 64GB |
Kanalupplösning och linsvinklar enligt dokumenterade Yuaoheng-produktspecifikationer. Kortstöd anges enligt samma dokumentation för hela dashcam-serien.
Den praktiska konsekvensen är att kanalantalet i sig inte säger något om fönstret. En femkanalsenhet vars extra kanaler körs i 480P kan producera mindre data än en tvåkanalsenhet med 4K-frontkamera. Köpare som jämför med kanalantal jämför fel nummer, och felet är inte deras: broschyrer listar kanalantal tydligt och datahastigheter nästan aldrig.
Det är också därför kortfrågan inte kan besvaras för en produktfamilj som helhet. Det måste besvaras per modell, från upplösningssträngen på modellens specifikation, och sedan bekräftas mot en uppmätt fil. Konfigurationshandeln mellan täckning och retention bearbetas i vår jämförelse avDubbelkanals- och trippelkanalskonfigurationer, där samma aritmetik går åt andra hållet.
Tidsfönster för återhållsamhet mot upptäcktstid
Ett fönster är bara användbart om det är längre än fördröjningen mellan en händelse och någon som ber om materialet. Den fördröjningen är ingen teknisk siffra och förekommer inte i någon specifikation, men den avgör om systemet fungerar. Några realistiska fall:
- Samma dag, samma förare.En nära olycka upptäcktes vid ratten och granskades den kvällen. Fördröjning på några timmar, så nästan alla konfigurationer täcker det.
- Nästa morgon, flottkontoret.Ett klagomål ringde in dagen därpå och matchades med ett fordon. Fördröjning på 12 till 24 timmar, vilket redan överstiger ett fyrkanalsfönster på 8 Mbps.
- Efter att ett brev har kommit.Ett försäkringskrav, en parkeringsanmälan eller ett juridiskt brev som tas emot flera dagar senare. Fördröjning på en till fyra veckor, vilket inget enskilt 64GB-kort någonsin kommer att täcka.
- Efter att fordonet återvänt från en lång väg.Ett flerdagarslopp där föraren märker skador i slutet. Fördröjning lika med resans längd, och början av resan är redan borta.
Båda tidslinjerna delar samma granskningsbegäran, 24 timmar efter händelsen. Det fyrkanaliga systemet har redan ersatt det segmentet två gånger. Enkelkanalsystemet behöll den. Inget med kortet var annorlunda; endast mängden data som skrivs till den per timme.
Det vettiga sättet att använda detta är att skriva ner upptäcktsfördröjningen som ett krav innan man väljer hårdvara. Flottköpare som gör detta märker oftast att de behöver en retentionssiffra uppgiven i dagar, och när den väl anges i dagar godkänns eller misslyckas räkningen direkt. Fungerar det som det ska är det kravet en upphandlingsinput; Att lämna över det till installatören att lösa efter montering är hur flottorna får fyra kameror som spelar in under ett femtimmarsfönster.
Varför två identiska kort ger olika svar
Två personer med samma kamera och samma kortmärke kan mäta olika fönster, och båda kan ha rätt. Sex variabler flyttar talet, och endast de två första nämns vanligtvis i produktlitteraturen:
| VARIABEL | EFFEKT PÅ FÖNSTER | VAD MAN SKA GÖRA |
|---|---|---|
| Bithastighetsinställning | Största enskilda faktorn | Mät den; Behandla menyinställningen som kontroll |
| Scenkomplexitet | Kan flytta den 20–40 % | Variabel bithastighet ger mer data till upptagna scener |
| Bildfrekvens | Grovt proportionellt | 30 till 60 fps fördubblar ungefär filen |
| Codec | Stor, generationsberoende | Bekräfta vilken kodare modellen använder |
| Parkeringsläge | Kan konsumera större delen av kortet | Kontrollera om den registrerar timelapse eller full hastighet |
| Låsta filer | Växer över tid | Gå igenom och klara dem enligt ett schema |
Riktning och ungefärlig storlek på varje effekt. Exakta siffror varierar beroende på modell, firmware och inställningar.
Parkeringsläget förtjänar sin egen varning. En kamera i parkeringsläge kan spela in kontinuerligt på rörelseutlösare, och under en helg parkerad på en gata kan den skriva mer data än en veckas körning. Fönstret som mäts under pendling är inte det fönster som gäller på måndagsmorgonen. Om parkeringsläge ingår i specifikationen måste beräkningen av retention köras två gånger under två olika arbetscykler, och det kortare svaret är det som räknas.
Codec-raden är värd en mening till, eftersom det är där produktgenereringarna skiljs åt. Två modeller som är identiskt märkta i 1080p kan skilja sig mycket åt i filstorlek enbart på grund av kodaren bakom dem. Den skillnaden ligger helt inom lagringsfönstret, och ingen mängd kortkapacitet återställer den när produkten väl väljs.
Vad Loop Recording Quiet kostar dig
Loopinspelning dokumenteras som en funktion på varje modell i serien, med två ord, på en och samma linje. Vad dessa två ord döljer är en uppsättning beteenden som avgör om filmmaterial fortfarande finns när det behövs.
Segmentering.Video skrivs i klipp av fast längd istället för en enda kontinuerlig fil, vanligtvis några minuter vardera. Segmenteringslängden är det som avgör detaljnivån i borttagningen: när kortet fylls tas hela segment bort. En lång segmentlängd innebär färre filer att hantera, men det innebär också att fönstrets gräns är grövre och nyare material än nödvändigt kan tas bort till ledigt utrymme. Fråga vad segmentlängden är för den specifika modellen istället för att anta ett värde.
Händelselåsning.G-sensorn, dokumenterad över hela området, låser klämman kopplad till en kollision så att den inte skrivs över. Det här är rätt beteende. Det är också den enda mekanismen som permanent förbrukar kapacitet: en låst fil deltar inte i loopen, så varje händelse minskar det utrymme som finns tillgängligt för vanlig inspelning. På ett kort som redan bara rymmer fem timmar kan ett fåtal låsta filer från en tuff körvecka förkorta fönstret ytterligare, och effekten är osynlig tills någon letar efter material som inte längre finns där.
Interaktionen mellan de två.Hur låsta filer interagerar med loopen spelar roll, och implementationerna skiljer sig åt. Vissa kameror behåller låsta filer tills de manuellt raderas och stoppar loopen när en del av kortet är skyddad. Andra behåller en maximal skyddad delning och återvinner den äldsta låsta filen. Detta är inte likvärdiga beteenden under stress, och en flotta som kört i ett år utan städning kommer att upptäcka vilket den har. Bekräfta beteendet och sätt sedan in en filgranskning i ett schema.
En billig vana som betalar sig själv:Gå igenom och rensa låsta filer varje månad, och exportera allt som kan vara relevant för en pågående tvist innan du rensar dem. Tio minuter i månaden skyddar det fönster som resten av denna artikel handlar om att räkna ut.
Hur material hämtas och skyddas efter att det lämnat kortet är den andra halvan av problemet, och det behandlas i flottans kontext i vår guide tillFlerkanalsspecifikation för flottor.
Kortuthållighet: Antalet som ingen räknar ut
Ett dashcam-kort är inte som ett kort i en telefon. Den skrivs till kontinuerligt så länge fordonet är i drift, och skrivs om i sin helhet när fönstret stängs. Den totala skrivvolymen under ett år är lätt att beräkna och sällan beräknad, så här är det för en enda kanal på 8 Mbps:
| KÖRNING PER DAG | SKRIVET PER DAG | SKRIVET PER ÅR | FULLSTÄNDIGA KORTOMSKRIVNINGAR |
|---|---|---|---|
| 1 timme | 3,6 GB | 1,3 TB | 21 / år |
| 2 timmar | 7,2 GB | 2,6 TB | 41 / år |
| 4 timmar | 14,4 GB | 5,3 TB | 82 / år |
| 8 timmar | 28,8 GB | 10,5 TB | 164 per år |
Enkelkanal på 8 Mbps. Lägger man till kanaler eller ökar datahastigheten ökar skrivvolymen i proportion.
Två och en halv terabyte per år för en blygsam pendling, och mer än tio terabyte för ett fungerande fordon. Vanliga kort är inte byggda för den arbetscykeln; Uthållighetsklassade kort är det, och skillnaden är en specifikation på kortet snarare än en varumärkespreferens. Ett kort som går sönder i tjänst misslyckas inte med värdighet. Den producerar vanligtvis korrupta segment eller en kamera som slutar spela in utan förvarning, vilket är det värsta möjliga felläget för en bevisanordning.
Den kontraintuitiva konsekvensen:Ett större kort är inte automatiskt säkrare.Om ett enda kort innehåller den enda kopian av åtta timmars körning och det misslyckas, är alla åtta timmar borta. Två mindre kort som roteras enligt schema håller mindre vid varje tillfälle men överlever ett enda misslyckande. För ett fordon där material spelar roll, slår rotation plus schemalagd export ett större kort varje gång, och det kostar inget extra.
Hur man förlänger fönstret utan ett större kort
När kapacitetstaket är fast återstår sex spakar. De är listade i ordning efter hur mycket de returnerar för hur lite de kostar, och de tre första är gratis.
Sänk bak- och kupékanalerna före fronten
Bevisvärdet är inte jämnt fördelat över kanalerna. Framkanalen bär skyltar, signaler och vägen framåt; Cabin Channel behöver ofta bara fastställa vem som var närvarande. Att ta bort tre sekundära kanaler från 1080P till 480P kan minska total data med mer än hälften samtidigt som den viktiga kanalen lämnas orörd.
Välj bitrate-inställningen medvetet
Där menyn erbjuder en kvalitetsinställning är det den enskilt starkaste kontrollen över fönstret. Att dubbla datahastigheten halverar fönstret, och den visuella återkomsten över en viss punkt är marginell på en liten skärm. Sätt den, och mät sedan resultatet istället för att lita på etiketten: det är den uppmätta filen som definierar fönstret.
Håll låsta filer enligt schema
Att rensa skyddade klipp varje månad kostar minuter och återlämnar kapacitet som annars skulle vara permanent otillgänglig. Exportera först, rensa sedan och registrera vad som exporterades så att en händelse fortfarande kan hittas senare.
Exportera på en rytm kopplad till fönstret, inte till incidenter
För en flotta är ett veckovis exportschema under ett femtimmarsfönster den enda konfiguration som pålitligt överlever ett krav som anländer med post. Exportintervallet måste vara kortare än fönstret annars är övningen dekorativ.
Rotera två kort istället för att spela ett
Att byta kort med ett fast intervall placerar en kopia på kontoret medan fordonet fortsätter spela in. Det halverar också skrivbelastningen på varje kort, vilket förlänger livslängden i proportion.
Minska antalet kanaler där täckningen är duplicerad
Sista utvägen, och ibland rätt utväg. Ett välplacerat trekanalssystem med ett långt fönster kan tjäna en flotta bättre än ett femkanalssystem som glömmer gårdagen. Kanaler som ingen någonsin granskar lägger till kostnader i hårdvara, installationstid och lagring utan att lägga till bevis.
Det som inte finns med på denna lista är att köpa ett större kort, eftersom det dokumenterade taket i detta intervall är 64 GB och att gå över det kräver fabriksbekräftelse snarare än ett köpbeslut. Om en installation verkligen behöver ett flerdagarsfönster måste det kravet uppfyllas utanför kortet, och det är bättre att upptäcka det under specifikationen än efter installationen.
Vad du ska bekräfta innan du specificerar kortet
Allt ovan blir sex frågor som är värda att ställa skriftligen till vilken leverantör som helst innan en inköpsorder. Var och en har ett försvarbart svar; En leverantör som inte kan ge en har inte testat sin egen produkt på de platser de säljer.
01 Vilken datahastighet producerar modellen vid varje upplösning och bildfrekvens, mätt från en verklig fil istället för att anges som intervall?
02 Vad är den maximala kortkapaciteten som modellen stödjer, och vad händer med ett kort ovanför den?
03 Hur lång är segmentet, och hur bestämmer kameran vad som ska skrivas över när kortet fylls?
04 Räknas låsta händelsefiler mot loopen, och finns det en maximal skyddad delning?
05 Vad skriver parkeringsläget egentligen — kontinuerligt, rörelseutlöst eller time-lapse — och i vilken takt?
06 Vilken codec används, och accepterar modellen uthållighetsgodkända kort för kontinuerlig skrivning?
En köpare som kan svara på alla sex för en given modell har ett retentionsfönster utan att behöva kalkylator, och kan jämföra två produkter utifrån ett tal som spelar roll snarare än kanalantal. Den jämförelsen hör hemma tillsammans med den kommersiella sidan av köpet, som bearbetas iHur en dashcam-offert beräknas, eftersom lagringskonfiguration är en av de poster som ändrar enhetspriset.
En sista kalibreringspunkt. Upplösningsval som görs för bildkvalitet har lagringskonsekvenser som är lätta att missa, och vår artikel omom du faktiskt behöver en 4K dashcamväger den handeln från bildsidan. Läst tillsammans ger de två en köpare en försvarbar position på båda sidor av samma beslut.
Frågor som köpare ställer
Hur många timmar håller ett 64GB-kort i en dashcam?
Det beror nästan helt på datahastigheten och antalet kanaler, inte på kortet. Vid 8 Mbps per kanal rymmer 59,0 GiB användbart utrymme 17,6 timmar på en kanal, 8,8 timmar på två, 5,9 på tre och 4,4 på fyra. Uppmätta datahastigheter varierar mycket mellan annars liknande kameror, så den enda tillförlitliga siffran är den du mäter från en fil som kameran producerade.
Varför visar mitt 64GB-kort bara cirka 59GB?
Korten säljs i decimalenheter, där 64 GB motsvarar 64 000 000 000 byte. Operativsystem och kameror visar vanligtvis binära enheter, där en gigabyte är 1 073 741 824 byte. Samma antal bytes beskrivs på två olika sätt, och skillnaden är ungefär sju procent. Ytterligare en till två procent tas av filsystemet.
Ger ett 128GB-kort mig dubbelt så mycket fönster?
Endast om modellen stödjer det. Yuaohengs dashcam-serie är dokumenterad med kortalternativ på 16GB, 32GB och 64GB, och ett kort över det dokumenterade maxvärdet ligger utanför vad specifikationen tillåter. Bekräfta stödd kapacitet för den specifika modellen hos fabriken innan du planerar kring ett större kort, eftersom firmware- och filsystembegränsningar varierar mellan plattformarna.
Är en högre upplösning alltid sämre för lagring?
Högre upplösning med samma codec och bildfrekvens generellt ger mer data, men den dominerande faktorn är bithastighetsinställningen och vad kodaren får spendera. En fyrkanalsmodell som spelar in 1080P plus tre 480P-kanaler kan skriva mindre än en tvåkanalsmodell med en 4K-frontkamera. Jämför total datahastighet, inte upplösningsetiketter.
Kan jag bara radera gamla filer för att göra plats?
Det kan du, och loopinspelning gör det redan automatiskt. Att ta bort manuellt ändrar inget i fönstret om du inte också ändrar vad som skrivs. Hävstången är datahastigheten, kanalkonfigurationen eller hur ofta materialet exporteras – inte raderingen.
Vilken typ av kort ska sitta i en dashcam?
En som är klassad för kontinuerlig skrivtjänst snarare än för enstaka fotograferingar. Vid 8 Mbps och två timmars körning per dag absorberar ett kort ungefär 2,6 terabyte skrivningar per år och skrivs om i sin helhet ungefär fyrtio gånger. Uthållighetsbedömning är den specifikation som talar till den belastningen; Vanliga kapacitetsbetyg gör det inte.
Räkna ut ditt eget tidsfönster för att behålla
Berätta vilka kanaler det är, vilken upplösning varje kanal spelar in i, och hur länge materialet måste bevaras. Vi kommer att återkomma med datahastigheten konfigurationen ger, vilket fönster den levererar på ett 64GB-kort och vad som måste ändras om de två inte möts.
Diskutera ditt förvaringsbehov